מהי הדפסה תלת-ממדית?

מדפסת ריפראפ

הדפסה בתלת מימד היא טכנולוגית ייצור בשכבות של אובייקטים תלת מימדים פיזים מחומרים שונים באופן הנישלט ע"י מחשב.
השלב הראשון בתהליך ההדפסה הוא שלב התכנון והבניה של מוצר או המודל בתוכנת תלת מימד ושמירתו כקובץ דיגיטלי. שלב זה נקרא בעברית תיב"ם או באנגלית Computer Aided Design) - CAD).
השלב השני בתהליך ההדפסה הוא תרגום הקובץ התלת מימדי לקובץ הוראות המותאם למדפסת תלת מימדית. בשלב זה נפרס המודל לשכבות ברזולוציה הנקבעת ע"י המשתמש. עובי כל שיכבה נמדד בעשריות המילימטר ובדרך כלל ינוע בין 0.3 ל 0.1. שלב זה נקרא Computer Aided Manufacturing) CAM).
השלב השלישי הוא תהליך ההדפסה אשר מבוצע ע"י המדפסת שכבה אחר שכבה.

כיום קיים בשוק מגוון גדול של מדפסות תלת מימד, החל ממדפסות תעשיתיות המשמשות את השוק העסקי לצורך ייצור דגמים, חלקי מתכת מורכבים, תכשיטים, אופנה, מזון, מבנים, איבריים ביולוגיים ועוד. רוב השוק התעשייתי עושה שימוש במדפסות תלת מימד בכדי ליצור אבי טיפוס מחומרים פלסטים שונים תוך תמיכה בריבוי חומרים, צבעים וברמת גימור גבוהה במיוחד. מדפסות תעשייתיות אלו יקרות מאוד במושגים של משתמש ביתי ומחירם נע בין עשרות למאות אלפי שקלים. כך גם מחיר הדפסה ממוצעת עשוי להיות יקר מדי עבור המשתמש הביתי שמעוניין ליצר גאדג'ט או צעצוע לילד.
יחד עם זאת, שוק המדפסות הביתיות בגדילה מתמדת. מדי שנה מתווספים יצרנים חדשים לתחום ומחיר המדפסות צונח במהירות ואף צפוי להמשיך לרדת. נכון לזמן כתיבת הכתבה, מחיר מדפסת ביתית בארץ יתחיל ב 3000 ש"ח ביבוא אישי ועשוי להגיע גם ל 15000 אלף ש"ח עבור מדפסת משרדית על גבול המקצועית.

כמעט כל המדפסות הביתיות עושות שימוש בטכנולוגית FDM או בשמה הנרדף FFF. המושג Fused Deposition Modeling) FDM) נטבע ע"י צ’אק האל ממציא פטנט המדפסת הראשונה בשנת 1983, כאשר המושג  Fused Filament Fabrication) FFF)  ניתן לאותה טכנולוגיה בשנת 2005 ע"י קהילת הריפראפ המפתחת את אותה הטכנולוגיה בקוד פתוח, ובראשה אדריאן ברוייר.