סדרת התוכנות 123D

123D אוטודסק

123D היא סדרה של תוכנות מבית Autodesk למידול והדפסה בתלת מימד הכוללות יכולות תיב"ם ומידול פוליגונלי. כל אחת מהתוכנות בסדרה עתירה בכלים ופיצ'רים המאפשרים למשתמש המתחיל ואף למשתמש המתקדם למדל מגוון רחב של רעיונות בתלת מימד, מבלי שידרש לרכוש את מוצרי הקצה של החברה. Autodesk ידועה כשם דבר בתעשייה המקצועית אך עלות רשיון בודד למוצר קצה יכול להגיע לאלפי שקלים.
הסדרה הנוכחית מיועדת בעיקר למשתמש הביתי ולאנשים המעונינים לבנות דברים בעצמם. התוכנות פשוטות ללמידה וגם להפעלה וניכר בהם הדגש בגישה של כל אחד יכול. כחלק מהאסטרטגיה של החברה להוביל את תחום ההדפסה בתלת מימד, מספקת החברה גישה לכלים אלו בחינם. בדומה ל SketchUP של גוגל יכול המשתמש המתקדם לרכוש מנוי פרמיום המרחיב אף יותר את מגוון הכלים והאפשרויות העומדות לרשותו. כחלק מאותה אסטרטגיה להנגיש את הטכנולוגיה לציבור הרחב, משתפת חברת Autodesk פעולה עם החברות המובילות בשוק המיצרות מדפסות תלת מימד. הדבר בא לידי ביטוי בתמיכה מובנית של התוכנות באותן המדפסות אשר ניתן לבחור את הפרופיל המתאים עבורן מתוך תפריט ההדפסה.
בנוסף למגוון הכלים העצום והראוי להערכה, התוכנות אשר ברובן גם מבוססות דפדפן, משלבות עם כלי היצירה גם קהילה שיתופית המאפשרת חשיפה ושיתוף של התוצרים בתלת מימד. אם לא די בכך, בניגוד לרשות חברתיות אחרות, מאפשרת החברה למשתמש לנהל באופן קל ונח את רמת השיתופיות הרצויה ובכך תורמת לתרבות שיתופית בה זכויות היוצרים של הפרט מקבלות במה.
בין התוכנות ניתן למצוא את 123D Design, Catch, Creature, Make, Sculpt, Meshmixer ועוד.

 

123D Design – מגיעה בגירסת ווב המופעלת מהדפדפן וגם בגירסת דסקטופ אשר תומכת במגוון רחב יותר של פיצרים. התוכנה כוללת ספריה של אובייקטים פרימיטיבים ומורכבים כאחד, בהם ניתן לעשות שימוש בכדי ליצור דברים אחרים. התוכנה מאפשרת לצמד אוביקטים בקלות, לבצע איחוד או גריעה של גופים זה מזה ואף להוסיף פילט (רדיוס) או צ'פר (חיתוך זויתי) של פאות המודל. שיטת מידול זאת מתאימה בעיקר לגופים גאומטרים ופחות לגופים אורגנים.

 

123D Catch – היא תוכנה המאפשרת למשתמש לבנות מודל תלת מימדי מסדרה של תמונות המצולמות במצלמה רגילה או אף מהמצלמה של הטלפון הסלולרי. על המשתמש לצלם תמונות של האובייקט מזויות שונות ולהעלותם באתר האפליקציה, זו מתרגמת את התמונות לכדי אובייקט תלת מימדי המותאם להדפסה, ובכך מתימרת לחסוך למשתמש הביתי את הצורך בסורק.

 

 

123D Creature – היא אפליקצית iPad שקל להתאהב בה. היא משמשת בעיקר לפיסול אורגני והעמדה של דמויות כיד הדמיון. תהליך היצירה מתחיל בגוף בסיסי עם ראש וגפיים, אשר בתוכו קיים ריג של עצמות דינמי אשר ניתן הוסיף או לגרוע ממנו עצמות ובכך לפסל ולהגדיר את צורתו הבסיסית של היצור בעבודה. כמוכן, באמצעות מיקום המפרקים של היצור בחלל מגדיר המשתמש את הפופורציות של חלקי הגוף העיקרים. בשלב הבא של תהליך היצירה המשתמש מפסל את נפח חלקי הגוף השונים תוך הוספה של פרטים עד לגמר היצור. בשלב זה המודל מוכן להדפסה. עוד מאפשרת האפליקציה לצבוע את המודל להביאו לכדי תוצר דיגיטלי אשר את תמונתו ניתן לשתף ולהציג במלוא ההדר.

 

 

123D Make – היא אפליקציה מבוססת ענן אשר זמינה גם להורדה והתקנה על המחשב. התוכנה מאפשרת פריסה אוטומטית של מודל תלת ממדי במגוון רחב מאוד של אופנים. מכל חתך המתבצע בגוף מיצרת התוכנה פרוסה בעובי הניתן לשליטה כך שסך כל הפרוסות הדו ממדיות ניתנות להרכבה כפאזל תלת ממדי. התוצר של אפליקציה זו מותאם במיוחד למדפסות לייזר אשר חותכות את פרוסות החומר מתוך קרטון, לביד עץ או PVC.

 

 

123D Sculpt –היא אפליקצית iPad המשמשת לפיסול של דמויות אורגניות או כל אוביקט אחר. האפליקציה מזכירה מאוד את יכולותיה של האחות 123D Creature, רק שאפליקציה זו לא עושה שימוש במערכת ריג עצמות במהלך הפיסול, אלא מאפשרת למשתמש לפסל באופו ישיר את נפחו של הגוף תוך ציור באצבע על המודל בכלים שונים. אלו מוספים, גורעים או מבצעים מניפולציה כל כלשהיא בחמר הדיגיטלי ממנו מורכב האוביקט בעבודה. בדומה לאחותה מאפשרת האפליקציה לצבוע ולשתף את התוצר המוגמר.

 

 

Meshmixer – היא תוכנה להורדה, הזמינה למחשבי PC וMAC , אשר מאפשרת שילוב של מודלים תלת ממדים ממקורות שונים, לכדי מודל אינהרנטי אחד. בדרך כלל משימה זו מורכבת מאוד בתוכנת תלת מימד, מכיוון שהמיבנה הטופולוגי של המודלים שונה זה מזה ומקשה על המיזוג. אך מכיוון שהתוצר מיועד להדפסה בתלת מימד ולא לאנימציה, חשיבות המיבנה מאבדת ממשמעותה. כך מיצרת התוכנה מעברים חלקים הממזגים גוף אחד למישנהו ומאפשרת למשתמש לפסל את אזורי המיפגש בין הגופים השונים כמו גם כל אחד מהגופים בניפרד.

 

 

Project Shapeshifter – היא תוכנה מבוססת דפדפן. התוכנה מאפשרת בניה של גופים גאומטרים מהם ניתן ליצר מוצרי לייף סטייל שונים החל מאגרטלים, גופי תאורה או תכשיטים, באופן קל ואינטואיטבי. באופן זה ניתן ליצר מתנות אותם ניתן להדפיס. תהליך היצירה מאופיין בפיסול הגוף הגאומטרי ממנו יגרע חומר באמצעות תבנית חזרתית כזו או אחרת הנתונה לעיצוב המשתמש.